Skip to content

94-96 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 14, 1987

Property Information

Block17701
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,451
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,400
38%
Improvement Value:$418,900
62%
Total Assessment$670,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,968-0.6%
2024$15,062+40.1%
2023$10,752-0.4%
2022$10,792+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3846, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1925