Skip to content

296 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1956

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 10, 2016

Property Information

Block17702
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,400
42%
Improvement Value:$222,000
58%
Total Assessment$382,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,539-0.6%
2024$8,593+40.1%
2023$6,134-0.4%
2022$6,157+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

DeedBook 9103, Page 830Recorded3/3/2016

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5846, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1956