Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
192 Harrison Ave
Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 28, 2000
Property Information
Block17804
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178
Building Details
Building Class---
Description2.5S-BT-O-G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.15
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$218,000
21%
Improvement Value:$818,700
79%
Total Assessment$1,036,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,150 | -0.6% |
| 2024 | $23,295 | +40.1% |
| 2023 | $16,629 | -0.4% |
| 2022 | $16,691 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.