Skip to content

186 Harrison Ave

Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Jun 20, 1980

Property Information

Block17804
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-HG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,237
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
51%
Improvement Value:$284,600
49%
Total Assessment$579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,942-0.6%
2024$13,024+40.1%
2023$9,297-0.4%
2022$9,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3302, Page 1087

Property Built

Built

Year Built: 1925