Skip to content

176 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Owner
---
Last Sale Price
$717,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block17804
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2SB-D-2U-H-B-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,663
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
34%
Improvement Value:$335,200
66%
Total Assessment$508,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,344-0.6%
2024$11,415+40.1%
2023$8,148-0.4%
2022$8,179+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$717,000
Sq Ft1,663DeedBook 9699, Page 410Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$717,000
DeedBook 9699, Page 410

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

DeedBook 9177, Page 900Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$71,295
DeedBook 6035, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1895