Skip to content

604 Communipaw AveJersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block17905
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-H

Assessment

Land Value:$299,700
19%
Improvement Value:$1,279,900
81%
Total Assessment$1,579,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,272-0.6%
2024$35,494+40.1%
2023$25,337-0.4%
2022$25,432+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,900,000
DeedBook 9714, Page 308Recorded12/9/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel