Skip to content

79 Monticello Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block17905
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,700
18%
Improvement Value:$1,435,300
82%
Total Assessment$1,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,078-0.6%
2024$39,323+40.1%
2023$28,070-0.4%
2022$28,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500,000
DeedBook 9953, Page 865Recorded1/6/2026

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8831, Page 95