Skip to content

580 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2021

Property Information

Block18503
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,100
29%
Improvement Value:$191,900
71%
Total Assessment$272,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,074-0.6%
2024$6,112+48.6%
2023$4,113-0.4%
2022$4,129+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900