Skip to content

10 Marcy Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1975

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 9, 1982

Property Information

Block18104
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2SBT-B&FD-2UHG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,900
37%
Improvement Value:$188,900
63%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,695-0.6%
2024$6,737+40.1%
2023$4,809-0.4%
2022$4,827+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3357, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1975