Skip to content

149 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1964

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 17, 1999

Property Information

Block18103
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
36%
Improvement Value:$226,200
64%
Total Assessment$351,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851-0.6%
2024$7,900+40.1%
2023$5,640-0.4%
2022$5,661+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5453, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1964