Skip to content

11 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1962

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block18204
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
43%
Improvement Value:$235,600
57%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,169-0.6%
2024$9,226+40.1%
2023$6,586-0.4%
2022$6,611+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

DeedBook 9206, Page 71Recorded6/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962