Skip to content

137 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Apr 11, 2018

Property Information

Block18103
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
50%
Improvement Value:$126,500
50%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625-0.6%
2024$5,660+40.1%
2023$4,040-0.4%
2022$4,056+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

DeedBook 9302, Page 494Recorded4/30/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3502, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1925