Skip to content

168 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$395,800
Last Sale Date
Nov 24, 2017

Property Information

Block19102
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page191

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,760
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,700
32%
Improvement Value:$253,400
68%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331-0.6%
2024$8,384+40.1%
2023$5,985-0.4%
2022$6,007+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,800

From:

To:

DeedBook 9260, Page 330Recorded12/4/2017

Property Sale

Sale
$293,550
DeedBook 8283, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1930