Skip to content

290 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block18103
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,358
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
22%
Improvement Value:$442,600
78%
Total Assessment$564,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,596-0.6%
2024$12,675+40.1%
2023$9,048-0.4%
2022$9,082+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000
Sq Ft3,358DeedBook 9786, Page 357Recorded11/21/2023

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 7743, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2005