Skip to content

288 Clendenny Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block18104
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,165
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
53%
Improvement Value:$113,200
47%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393-0.6%
2024$5,427+40.1%
2023$3,874-0.4%
2022$3,888+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960