Skip to content

229 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block20401
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
40%
Improvement Value:$198,700
60%
Total Assessment$333,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452-0.6%
2024$7,498+40.1%
2023$5,353-0.4%
2022$5,373+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9274, Page 548Recorded1/19/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5379, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1962