Skip to content

21 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block18204
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
33%
Improvement Value:$337,300
67%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,245+23.7%
2024$9,094+40.1%
2023$6,491-0.4%
2022$6,516+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915