Skip to content

23 Delaware Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block18204
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,300
44%
Improvement Value:$209,300
56%
Total Assessment$375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387-0.6%
2024$8,440+40.1%
2023$6,025-0.4%
2022$6,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 8767, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1915