Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
828 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2008
Property Information
Block18204
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182
Building Details
Building Class---
Description1S-CB-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$123,700
96%
Improvement Value:$4,500
4%
Total Assessment$128,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,863 | -0.6% |
| 2024 | $2,881 | +40.1% |
| 2023 | $2,056 | -0.4% |
| 2022 | $2,064 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.