Skip to content

211 Clinton Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block18303
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
45%
Improvement Value:$123,200
55%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000-0.6%
2024$5,031+40.1%
2023$3,591-0.4%
2022$3,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7681, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1910