Skip to content

157 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 24, 1996

Property Information

Block18406
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,270
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,300
40%
Improvement Value:$436,800
60%
Total Assessment$722,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,124-0.6%
2024$16,226+40.1%
2023$11,582-0.4%
2022$11,626+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5065, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1900