Skip to content

708 Communipaw Av

Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block18406
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page184

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,400
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,855-0.6%
2024$4,885+40.1%
2023$3,487-0.4%
2022$3,500+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5451, Page 99