Skip to content

13 Glenwood Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1901

Last Sale Price
$772,500
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block14901
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,500
31%
Improvement Value:$494,900
69%
Total Assessment$713,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,930-0.6%
2024$16,030+40.1%
2023$11,443-0.4%
2022$11,486+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$772,500

From:

To:

DeedBook 9281, Page 873Recorded2/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1901