Skip to content

60 Atlantic St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$384,500
Last Sale Date
Jun 13, 2023

Property Information

Block18504
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,800
65%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,382-0.6%
2024$6,422+40.1%
2023$4,584-0.4%
2022$4,601+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$384,500
DeedBook 9754, Page 980

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 8834, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1905