Skip to content

92 Atlantic St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jul 2, 2013

Property Information

Block18504
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
45%
Improvement Value:$95,900
55%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,865-0.6%
2024$3,890+40.1%
2023$2,777-0.4%
2022$2,787+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

DeedBook 8920, Page 53Recorded7/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1905