Skip to content

445 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Jul 11, 2012

Property Information

Block20801
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,125
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
36%
Improvement Value:$150,300
64%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,245-0.6%
2024$5,278+40.1%
2023$3,768-0.4%
2022$3,782+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 8904, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1900