Skip to content

114 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block18505
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page185

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
19%
Improvement Value:$310,300
81%
Total Assessment$384,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,584-0.6%
2024$8,637+40.1%
2023$6,166+66.7%
2022$3,698+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$451,000
Sq Ft1,670DeedBook 9553, Page 296Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,670DeedBook 9473, Page 677Recorded2/19/2020

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 9473, Page 677

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,670DeedBook 9416, Page 745Recorded7/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1900