Skip to content

47 Clinton Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 14, 2005

Property Information

Block18604
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page186

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
ZoningR-3
Sq Footage3,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
17%
Improvement Value:$412,700
83%
Total Assessment$495,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,056-0.6%
2024$11,125+40.1%
2023$7,941-0.4%
2022$7,971+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 7725, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1895