Skip to content

794 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
Aug 11, 1997

Property Information

Block18801
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description2S-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
25%
Improvement Value:$244,500
75%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,050-0.6%
2024$7,095+35.3%
2023$5,243-0.4%
2022$5,263+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5180, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1925