Skip to content

812 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block18801
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
18%
Improvement Value:$344,900
82%
Total Assessment$421,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401-0.6%
2024$9,460+40.1%
2023$6,753-0.4%
2022$6,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

DeedBook 9016, Page 1Recorded1/7/2015

Property Sale

Sale
$417,000
DeedBook 9015, Page 1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 7144, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1890