Skip to content

32 Madison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 19, 2004

Property Information

Block18801
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page188

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
18%
Improvement Value:$346,600
82%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,437-0.6%
2024$9,496+40.1%
2023$6,779-0.4%
2022$6,804+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7285, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1905