Skip to content

327 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 7, 2012

Property Information

Block19006
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-NH
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,800
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
54%
Improvement Value:$143,700
46%
Total Assessment$313,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989-0.6%
2024$7,033+40.1%
2023$5,021-0.4%
2022$5,039+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7840, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1900