Skip to content

339 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2014

Property Information

Block19006
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description3S-B-BT-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
41%
Improvement Value:$291,500
59%
Total Assessment$494,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,031-0.6%
2024$11,100+40.1%
2023$7,924-0.4%
2022$7,953+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 8854, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1880