Skip to content

95-97 Maple StreetJersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2022

Property Information

Block19006
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page190

Building Details

Building Class---
Description2.5SF-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,983
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,200
49%
Improvement Value:$228,400
51%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950-0.6%
2024$10,013+40.1%
2023$7,147-0.4%
2022$7,174+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5870, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1890