Skip to content

174 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block19201
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
39%
Improvement Value:$175,100
61%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,366-0.6%
2024$6,406+40.1%
2023$4,573-0.4%
2022$4,590+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 511Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3357, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1920