Skip to content

64a Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block19301
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
42%
Improvement Value:$120,600
58%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,645-0.6%
2024$4,674+40.1%
2023$3,336-0.4%
2022$3,349+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 9149, Page 280Recorded10/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920