Skip to content

78 Lexington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2008

Property Information

Block19301
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page193

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,849
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
28%
Improvement Value:$266,200
72%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,235-0.6%
2024$8,287+40.1%
2023$5,916-0.4%
2022$5,938+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920