Skip to content

21 Clendenny Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Dec 28, 1984

Property Information

Block19401
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page194

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
25%
Improvement Value:$323,800
75%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,631-0.6%
2024$9,691+40.1%
2023$6,918-0.4%
2022$6,944+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3439, Page 738

Property Built

Built

Year Built: 1912