Skip to content

2252 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block21001
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-BT-D-3UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
21%
Improvement Value:$307,900
79%
Total Assessment$390,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718-0.6%
2024$8,772+40.1%
2023$6,262-0.4%
2022$6,285+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,680DeedBook 9730, Page 927Recorded2/28/2023

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,680DeedBook 9535, Page 908Recorded2/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900