Skip to content

152 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Nov 2, 2023

Property Information

Block21001
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,528
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
25%
Improvement Value:$367,400
75%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991-0.6%
2024$11,060+40.1%
2023$7,895-0.4%
2022$7,924+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,528DeedBook 9786, Page 768Recorded11/25/2023

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 7542, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 2005