Skip to content

122 Kensington AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Feb 19, 2021

Property Information

Block16402
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD1UH-B-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,300
29%
Improvement Value:$485,500
71%
Total Assessment$686,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,336-0.6%
2024$15,432+40.1%
2023$11,016-0.4%
2022$11,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft2,304DeedBook 9544, Page 660Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9256, Page 393Recorded11/20/2017

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 7032, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1910