Skip to content

140 Jewett Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 2, 2004

Property Information

Block16601
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page166

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,876
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,300
51%
Improvement Value:$254,700
49%
Total Assessment$520,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612-0.6%
2024$11,684+40.1%
2023$8,341-0.4%
2022$8,372+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7445, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1910