Skip to content

65 Atlantic St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$479,350
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block19501
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,789
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
24%
Improvement Value:$230,500
76%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,802-0.6%
2024$6,844+40.1%
2023$4,886-0.4%
2022$4,904+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$479,350
Sq Ft1,789DeedBook 9657, Page 84Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 9155, Page 857

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 9604Recorded4/1/2016

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

DeedBook 8942, Page 595Recorded11/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 1905