Skip to content

176a Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Date
Feb 19, 1980

Property Information

Block19501
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page195

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
36%
Improvement Value:$133,000
64%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,622-0.6%
2024$4,651+40.1%
2023$3,320-0.4%
2022$3,333+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3295, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1905