Skip to content

551.5 Bramhall AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block19601
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
15%
Improvement Value:$441,700
85%
Total Assessment$519,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,605-0.6%
2024$11,678+40.1%
2023$8,336-0.4%
2022$8,367+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9235, Page 769Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 145Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 8850, Page 750

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 7927, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1875