Skip to content

541 Bramhall Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1875

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block19601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page196

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
13%
Improvement Value:$580,100
87%
Total Assessment$666,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,874-0.6%
2024$14,967+40.1%
2023$10,684-0.4%
2022$10,724+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$336,000
DeedBook 9173, Page 379

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft2,592DeedBook 9173, Page 379Recorded1/19/2017

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8829, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1875