Skip to content

308 Whiton St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07304

Built 2019

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block20301
Lot15
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S-F-2U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,359
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
15%
Improvement Value:$622,500
85%
Total Assessment$732,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,357+33.4%
2024$12,262+40.1%
2023$8,753-0.4%
2022$8,786+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,359DeedBook 9450, Page 378Recorded11/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019