Skip to content

234 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1895
Apartment

Last Sale Price
$1,551,579
Last Sale Date
Nov 14, 2002

Property Information

Block20003
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-7U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
34%
Improvement Value:$475,500
66%
Total Assessment$720,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,089-0.6%
2024$16,190+19.4%
2023$13,554-0.4%
2022$13,605+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,551,579
DeedBook 6087, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1895