Skip to content

301 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1885
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block20003
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page200

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-5U-NH
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
29%
Improvement Value:$423,600
71%
Total Assessment$598,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,367-0.6%
2024$13,451+40.1%
2023$9,602-0.4%
2022$9,637+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 9853, Page 845Recorded10/9/2024

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 9835, Page 624Recorded7/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1885