Skip to content

202 Van Horne St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2015

Property Information

Block20102
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page201

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,652
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
59%
Improvement Value:$119,000
41%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476-0.6%
2024$6,516+40.1%
2023$4,652-0.4%
2022$4,669-13.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 8706, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1905